W klimacie przeważającym w Polsce, decydując się na wybór pompy ciepła i myśląc o poczynieniu oszczędności w tej kwestii, warto zdecydować się na gruntową pompę ciepła. Dlaczego? Jej koszt często w porównaniu z powietrzną pompą ciepła, wypada zdecydowanie korzystniej. Aby jednak można było mówić o dużej jej wydajności (i nie awaryjności działania), należy postawić na solidny projekt i montaż wymiennika gruntowego.

Decydując się na gruntową pompę ciepła, warto pomyśleć o niej już na etapie projektowania całej instalacji grzewczej w budynku mieszkalnym. Montaż gruntowej pompy ciepła będzie wiązał się nawet z kilkustopniowym obniżeniem temperatury gruntu, a co za tym idzie – niektóre z uprzednio zasadzonych w gruncie roślin najzwyczajniej w świecie przestaną się rozwijać. Tu ważne staje się więc to, by nie decydować się na montaż gruntowej pompy ciepła wówczas, gdy działka jest już użytkowana od dłuższego czasu.

Dużo stabilniejsza temperatura polskich gruntów sprawia, że podzespoły gruntowej pompy ciepła nie muszą być horrendalnie drogie. Tu warto decydować się już na montaż urządzeń ze średniej półki cenowej, gdyż ich efektywność użytkowania nie będzie w żaden sposób  zagrożona. Oczywiście im większa głębokość wymiennika gruntowego, tym większa stabilność temperaturowa. W praktyce jednak przyjęło się, że rury wymiennika w Polsce układa się głównie na głębokości mniej więcej 1,5 m pod powierzchnią ziemi. Z pewnością montaż pompy ciepła warto zlecić profesjonalistom. Tylko oni dadzą gwarancję na solidność wykonania swojej pracy.