Współczesny rynek innowacyjnych form grzewczych oferuje wszystkim zainteresowanym dostęp do palety różnorodnych rozwiązań technologicznych. I tak do wyboru pozostają głównie niezawodne i proekologiczne pompy ciepła: powietrzna, gruntowa oraz wodna. Stojąc przed wyzwaniem mądrego wyboru – którą z nich wybrać, by z efektem ogrzać przestrzeń mieszkalną?

Jak przekonują doświadczeni specjaliści, pompy gruntowe mają zazwyczaj najbardziej stałą i w miarę wysoką temperaturę w sezonie grzewczym, dlatego ich wybór polecany jest wszystkim tym inwestorom, którzy niezależnie od warunków pogodowych, chcą cieszyć się dostępem do w pełni satysfakcjonującego źródła grzania. Pompa gruntowa jednak nie może optymalnie działać bez wsparcia specjalistycznej instalacji. Na jej montaż warto odżałować nawet te 20 tysięcy złotych, by później móc cieszyć się z naprawdę dużych oszczędności przez cały rok.

Powietrzna pompa ciepła z kolei nie wymaga montażu żadnej dodatkowej instalacji, ale w porównaniu do pomp gruntowej czy wodnej – nie dysponuje już taką wysoką efektywnością działania. Tutaj trzeba pamiętać, że jej zmniejszoną efektywność obserwować będzie można głównie zimą, gdy temperatura powietrza jest stosunkowo niska.

Myśląc o montażu pompy ciepła z pewnością warto zwrócić uwagę na niezwykle ważny aspekt szeroko pojmowanych oszczędności. Korzystanie z funkcjonalności nowoczesnej pompy ciepła pozwoli na wygenerowanie znacznie mniejszych kosztów ogrzewania, niż gdyby postawić na ogrzewanie gazowe czy elektryczne.